خانواده

آشنایی با حقوق زن در زمان طلاق

در بسیاری از مواقع، زوجین بنا‌بر مشکلاتی تصمیم به طلاق می‌گیرند اما طلاق زوجین به این آسانی‌ها هم نیست. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در فرآیند طلاق مورد توجه وکلا قرار می‌گیرد، حقوق زن در زمان طلاق است. در این بخش، قصد داریم به توضیحاتی راجع به حقوق زن در خانواده و در طلاق توافقی بپردازیم. پس تا انتهای این مطلب همراه وکیل طلاق باشید.

انواع حقوق زن در طلاق توافقی

به‌صورت کلی حقوق زن در زمان طلاق به دو بخش مالی و غیر‌مالی تقسیم می‌شود. حضانت فرزند، مهم‌ترین بخش حقوق غیر‌مالی زن در طلاق توافقی را پوشش می‌دهد.
در طلاق توافقی، زوجین با توافق یکدیگر، حضانت فرزندان را بر‌عهده می‍گیرند. البته خوب است بدانید که اگر طلاق از طرف زن باشد، نیاز است حق و حقوق زن به‌صورت کامل بررسی و پرداخت شود. لازم به ذکر است که این امر به توافق زوجین نیز بستگی دارد. حقوق مالی زن نیز در طلاق توافقی شامل مهریه، حق‌المثل و نفقه می‌شود.

انواع حقوق زن در طلاق توافقی

نحله چیست؟

در طلاق توافقی، مقوله‌ای به نام نحله وجود دارد. در دادگاه، مرد می‌تواند برای خرج ادامه زندگی زن با توجه به شرایط مالی خود، مبلغی را به‌صورت کلی یا ماهیانه پرداخت کند. البته خوب است بدانید که نحله کاملا توافقی است و دادگاه و وکیل خانواده هیچ نقشی در تعیین آن ندارند. از سویی دیگر، اگر مرد از قدرت مالی خوبی برخوردار نباشد، می‌تواند از پرداخت نحله صرف‌نظر کند.

حقوق مالی زن بعد از طلاق توافقی

هما2نطور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، حقوق مالی زن در زمان طلاق به دو دسته مالی و غیر‌مالی تقسیم می‌شود. حقوق مالی زن به سه بخش مهریه، نفقه و حق‌المثل تقسیم می‌شود. البته فراموش نکنید که حق طلاق و مهریه در هنگام عقد مشخص می‌شوند.
ناگفته نماند که زن می‌تواند در هنگام طلاق توافقی، تمامی حقوق مالی خود را به مرد ببخشد و در ازای آن، حضانت فرزند خود را به عهده بگیرد.

  • مهریه

از مهم‌ترین بخش‌های عنوان شده حقوق زن در زمان طلاق، می‌توان به مهریه اشاره نمود. مقدار و مبلغ مهریه در زمان عقد با توافق دو خانواده مشخص می‌شود. لازم به ذکر است که بیشترین مشکل و چالش‌های طلاق زوجین مربوط به مهریه است.

اگر مقدار مهریه زن زیاد باشد، کارشناسان و وکلا دادگستری شرایط مالی مرد را مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهند. اگر مرد از شرایط مالی خوبی برخوردار باشد، موظف است مهریه زن را تمام و کمال پرداخت کند. البته اگر زن قصد بخشش مهریه خود را داشته باشد، باید به همراه مرد به محضر مراجعه نمایند و یک نامه رسمی برای دادگاه تهیه کنند. بهتر است بدانید که اگر مهریه عندالمطالبه باشد، زن می‌تواند آن را در هر زمان از مرد دریافت کند.

حقوق مالی زن بعد از طلاق توافقی

  • حق مثل

یکی‌دیگر از بخش‌های حقوق زن در زمان طلاق، حق مثل می‌باشد. در برخی از عقدنامه‌ها، حق مثل ذکر شده است. البته به خاطر داشته باشید که حق مثل تمامی خدمات زن همچون شستشو ظروف، نظافت منزل، آشپزی و… را پوشش می‌دهد. در اکثر مواقع، حق مثل در طلاق توافقی نادیده گرفته می‌شود. در برخی از مواقع، مرد باید حق مثل زن را پرداخت کند. لازم به ذکر است که زن می‌تواند حتی پس از فوت شوهر نیز اقدام به دریافت حق مثل خود نماید.

  • نفقه

نفقه، شامل تمامی خرج‌ها و نیازهای زندگی زن پس از طلاق است که بایستی توسط مرد تامین گردد. البته در برخی از عقدنامه‌ها، اشاره‌ای به نفقه نشده و به همین دلیل، زن نمی‌تواند پس از طلاق از مزایای آن بهره‌مند شود. مقدار نفقه، به عواملی همچون شرایط مالی مرد و خدمات و زحمات زن بستگی دارد. ناگفته نماند که اگر زن اموالی با مالکیت خود داشته باشد یا شاغل باشد، نمی‌تواند نفقه را دریافت کند.

حقوق غیر مالی زوجه بعد از طلاق توافقی

حقوق غیر‌مالی زوجه بعد از طلاق توافقی، تنها به محل زندگی و حضانت فرزندان منتهی می‌شود. البته حقوق غیر‌مالی زوجه بهتر است توسط وکلا کاربلد و کارشناسان دادگاه تعیین گردد.

حقوق غیر مالی زن در زمان طلاق

مهریه در طلاق توافقی

مهریه، بخش بسیار مهمی از عقدنامه را پوشش می‌دهد و مربوط به عقد و نکاح دائم زن است. البته اگر در عقدنامه مهریه به‌صورت عندالمطالبه قید شده باشد، زن می‌تواند آن را در هر زمان از شوهر خود دریافت کند. مهریه شامل مادیاتی همچون مالکیت املاک، سکه طلا، پول نقد، طلا و … می‌شود.

مهریه زن با توجه به دارایی و شرایط مالی شوهر در دادگاه تعیین می‌گردد. به بیانی دیگر، مهریه در حقوق زن در زمان طلاق توافقی بیشتر توسط دادگستری تعیین می‌شود. البته اگر مرد از شرایط مالی خوبی برخوردار نباشد، می‌تواند مهریه زن را به‌صورت اقساطی و ماهیانه پرداخت کند.

مواردی که به زن مهر تعلق نمی‌گیرد

حقوق زن در زمان طلاق شامل موارد مالی و غیر‌مالی می شود. برخی از موارد و نکات هستند که سبب باطل شدن مهریه زن می‌شوند. از مهم‌ترین مسائلی که مهریه را باطل می‌کند، می‌توان به باطل کردن عقدنامه و نکاح اشاره نمود. علاوه‌بر آن، اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهریه فوت کند، هیچ‌گونه مهریه‌ای به زن تعلق نمی‌گیرد.

حضانت فرزند پس از طلاق با چه کسی است؟

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌گردد، این است که حضانت فرزند دختر بعد از طلاق با چه کسی است؟ در طلاق توافقی، زن و مرد می‌توانند با مشورت و توافق یکدیگر، حضانت فرزندان را به‌صورت مشترک یا همیشگی بر‌عهده بگیرند. البته طبق قوانین جدید، حضانت فرزند دختر تا 9 سالگی با مادر است و پس از آن پدر باید وظیفه پرورش فرزند خود را بر‌عهده بگیرد.

حضانت فرزند پس از طلاق

کلام آخر

امروزه متاسفانه بسیاری از زوجین بنا‌بر کوچکترین مشکل، اقدام به جدایی و طلاق می‌کنند. پیشنهاد می‌شود برای یک آینده بهتر، بجای طلاق برای رفع مشکل اقدامات لازم را به عمل آورید. البته شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به حقوق زن در هنگام طلاق، با وکیل خانواده صحبت کنید. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید، سپاسگذاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا